Головна » Файли » Джерела » Східні джерела

Арабські джерела (Ч.2)
27.09.2011, 23:07
АЛЬ МАСУДІ

Аль-Масуді писав у 930-950 роках і його багаж - близько 30 томів. Він багато подорожував, бував на Каспії і відвідував Візантію. Але всі сходяться на тому, що жодне з його свідчень про русів і слов'ян не було результатом особистого спостереження. Все це перекази.

"Що ж стосується язичників, що знаходяться в країні хазарського царя, то деякі племена з них суть Слов'яни і Руси. Вони живуть в одній з двох половин цього міста (Ітіль) і спалюють своїх мерців з їх в'ючною худобою, зброєю і прикрасами ... Постанова столиці хазарського держави, що в ній буває сім суддів, двоє з них для мусульман, двоє для Хазар, які судять за законом Тауро (Тори, П'ятикнижжя), двоє для тамтешніх християн, які судять за законом Інджілі (Евангелія.); один же з них для Слов'ян, Русов і інших язичників, він судить по закону язичництва, тобто за законом розуму. "
Слов'ян і русів він відносить до поган. Мені сподобалося, що закон язичників є закон розуму. Тобто, це питання знання і здорового глузду, а не віри.

"Руси і Слов'яни ж, про які ми сказали, що вони язичники, становлять військо (хозарського) царя і його прислугу."

"У верхів'ях хозарської річки є гирло, що з'єднуються з рукавом моря Найтас (Чорне море), яке є Руське море, ніхто, крім них (Русів), не плаває по ньому, і вони живуть на одному з його берегів. Вони утворюють великий народ, що ні царя, ні закону не знає. Між ними знаходяться купці, що мають зносини з областю Бургар. Руси мають у своїй землі срібний рудник, подібний срібному ж руднику, що знаходиться в горі Банджгіра (місто поблизу Балха) у землі Хорасана».
Це Чорноморська Русь, яка на відміну від Дунайської Русі, царя не мала. Вона базувалася на Тамані та Керчі. Рукав моря Найтас може бути Кубанню, у верхів'ях якої був Худеський срібний рудник. Ці руси могли торгувати (мати зносини) як з волзькою Булгарією, так і з дунайською Болгарією.

"Руси складають багато народів, які поділяються на розрізнені племена. Між ними є плем'я, що називають Лудан, яке є найчисленнішим з них;. Вони подорожують з товарами в країну Андалус (Іспанія), Румію (Рим (Італія), Кустантінію (Візантію) і Хазар. "
Лудани могли жити на Дунаї.

"Після 300 року Гіджри (912-13-го року) трапилося, що близько 500 кораблів, з яких на кожному було сто осіб (з Русов), увійшли в рукав Найтаса, з'єднаний з хозарською рікою (мається на увазі Волга). Тут же хозарським царем поставлені у великій кількості люди, які утримують прохід цим морем і сухий шлях з того боку, де смуга Хазарського моря (Каспійського моря) з'єднується з морем Найтас ".
Це чорноморці.

"Після того, як руські судна прибули до хозарських людям, поставлених при гирлі рукава, вони (Руси) послали до хазарського царя просити про те, щоб вони могли перейти в його країну, увійти в його річку і вступити в Хазарське море - яке є також море Джурджану, Табарістану та інших перських країн, як ми вже згадали - під умовою, що вони дадуть йому половину з усього, що награбують у народів, що живуть по цьому морю.  Він же (цар) погодився на це Тому вони вступили в рукав, досягли гирла річки і стали підніматися по цій водяній смузі, поки не досягли річки хазарської, увійшли по ній у місто Ітіль (столиця Хазарії), пройшли його і досягли гирла річки і впадання її в Хазарське море. "
Руси перетягнули судна з Дону на Волгу, спустились до Ітіля, а звідти увійшли в Каспій.

"І руські судна поширилися по цьому морю, натовпи їх кинулись на Джиль, Дайламі, на міста Табарістана, на Абаскун, який знаходиться на Джурджанському березі, на Нафтову країну (область міста Баку) і у напрямку до Адарбайджану, бо від області Ардабіль в країні Адарбайджані до цього моря відстань близько трьох днів шляху. І Руси проливали кров, брали в полон жінок і дітей, грабували майно, розпускали вершників і палили. Народи, що жили біля цього моря, з жахом кричали, бо їм не траплялося з найдавнішого часу, щоб ворог бив їх тут, а прибували сюди тільки судна купців і рибалок. Руси воювали з Джилем, Дайлемом і з воєначальником  Ібн-АБІС-Саджа (арабський правитель Вірменії та Азербайджана і досягли Нафтового берега в області Ширвану, відомого під назвою Баку."
50-тисячне військо було великою силою. Можливо, до чорноморської русі приєдналися північні колеги.

Вони собі влаштували піратську базу, з якої здійснювали набіги.
"При поверненні своєму з прибережних країн, Руси зайшли на острови, близькі до НАФТИ, на відстань декількох миль від неї. Царем Ширвану був тоді Алі ібн аль-Гайте. Він та жителі озброїлися, сіли на кораблі і купецькі судна і вирушили до цих островів ... Руси кинулися на них, і тисячі мусульман були вбиті і потоплені. Багато місяців Руси залишалися на цьому морі в такому положенні. Ніхто з тамтешніх народів не мав можливості підступати до них на цьому морі, а всі вони зміцнювалися і були на сторожі від них, бо море це населене навколо народами ".

"Після того, як вони награбували і їм набридло це життя, вирушили вони до гирла хазарської річки і закінчення її, послали до царя хазарського і понесли йому гроші і видобуток за їх домовленістю. Цар хозарський не має судів, і його люди не звичні до них, у противному випадку, мусульмани були б у великій небезпеці з його боку ".
Здавалося, все буде добре. Але халява скінчилася.

"Ларси й інші мусульмани з країни Хазар дізналися про цю справу і сказали хазарському царю:«Дозволь нам (помститися), бо цей народ нападав на країну наших братів-мусульман, проливав їх кров і полонив їх дружин і дітей». Не в змозі їм перешкоджати, цар послав до русів і сповістив їх, що мусульмани мають намір воювати з ними. Мусульмани ж зібралися і вийшли шукати їх при вході в Ітіль по воді. Коли ж побачили вони один одного, Руси вийшли зі своїх суден. Мусульман було близько 15000 з кіньми і озброєнням, з ними були також багато хто з християн, що жили в Ітілі. Три дні тривав між ними бій... Бог допоміг мусульманам проти Русів, і меч винищив їх, хто був убитий, а хто втоплений Близько ж 5 000 з них врятувалися і вирушили на суднах в країну, що примикає до країни Буртаси (буртасів), де вони залишили свої судна і стали на суші, але з них хто був убитий жителями Буртаси, а хто попався до мусульман в країні Бургар (Булгар, тобто Волзька Болгарія) і ті вбили їх. полічених мерців з убитих мусульманами на березі хазарської річки було близько 30.000. З того року Руси не відновили більше того, що ми описали ... "
Ой, як недобре. Руси попросили транзиту для грабежів - за половину здобичі. Цар дозволив. Після того, як хакан отримав половину здобичі, він "дозволив" своїм підданим вирізати самих здобувачів. А руси після такого віроломства (навіть за тими мірками) стали найматися до хакана у гвардію.
Дивні були часи.

Тепер щодо слов'ян.
"Слов'яни суть з нащадків Мадая, сина Яфета, сина Нуха; .. До нього відносяться всі племена Слов'ян і до нього примикають у своїх родоводах. Це є думка багатьох людей обізнаних, які займалися цим предметом. Житло їх на півночі, звідки простягаються на захід їх землі. Різні племена, між якими бувають війни, і вони мають царів. Деякі з них сповідують християнську віру по якобітському звичаю (несторіанського толку), деякі ж не мають писання... вони погани й нічого не знають про закони. З цих племен одне мало колись у давнину владу над ними, його царя називали Маджак, а саме плем'я називалося Валінана. Цьому племені в давнину підпорядковувалися всі інші слов'янські племена;. бо (верховна) влада була у нього, і інші царі йому корилися ... "
Одні кажуть, що це волиняни (сумнівно). Інші стверджують, що мова про місто Волін в Помор'ї. Ближче до істини. Мова про вендів? Адже вони в той час вже були хрещеними.

"Плем'я, зване Сарбін; це слов'янське плем'я грізне (своїм супротивникам) з причин, згадка яких було б довгою, по якостях, виклад яких був би надто докладним, і по відсутності у них закону, якому вони б корилися ...
Згадане нами плем'я під ім'ям Сарбін спалюють себе на вогні, коли вмирає у них цар або голова: вони спалюють також його в'ючну худобу ".
Тут мова може йти про сербів.

Ібн Фадлан-, як ми пам'ятаємо, називав слов'янами волзьких булгар. Чи вважав їх слов'янами Аль-Масуді, важко сказати. Але в його описах присутні і справжні слов'яни.

ІБН ХАУКАЛЬ
Цей хлопець писав у Х столітті і бував в Хазарії.
    
"Руси складаються з трьох племен, з яких одне ближче до Булгару, а цар його знаходиться в місті, на ім'я Куяба (Київ), який є більше Булгара. Інше плем'я вище першого. Воно називається Славія (Новгород / Мекленбург)... Ще коліно називається Артанія, а цар його знаходиться в Арті (Азовсько-Донська Русь). Люди відправляються торгувати з ними в Куябу... що ж до Артан, то я не чув, щоб хто-небудь розповідав, що він був там с (іншими) іноземцями, бо вони вбивають будь-якого іноземця, який входить у їхню землю. Але вони спускаються по воді і ведуть торгівлю, нічого не розповідаючи про свої справи і товари і не допускаючи нікого проводжати їх і входити в їх країну. З Арти вивозяться чорні соболі, чорні лисиці і свинець ".
Узгоджується з відомостями Нікітіна про три центри русів - балтійський, дунайський і чорноморський.

«Деякі з Русов голять бороду, деякі ж з них звивають її на подобу кінської гриви і забарвлюють її жовтою (або чорною) фарбою».
Це ще один штрих до портрета. Татуювання, хламиди, фарбовані бороди, заплетені в кіску.

«Руси постійно торгують з хозарами і румом».

ІБН МІСКАВЕЙХ (Х1 ст.)

"В цьому році (943 р.) відправив військо народу, відомого під ім'ям Русів до Азербейджану, кинулися вони до Бердаа, оволоділи ним і полонили жителів його ..."
Дивно, але в цьому році готи порвали Ігоря в Криму. Він не був найголовнішим у чорноморських русів, але одним з вождів.

"Народ цей могутній, статура у них міцна, мужність велика, не знають вони втечі, не тікає жоден з них, поки не вб'є або не буде убитий. У звичаї у них, щоб кожен носив зброю. Привішують вони на себе більшу частину знарядь ремісника, що складаються із сокири, пилки і молотка і того, що схоже на них. Б'ються вони списами і щитами, оперізуються мечем і підвішують дубину і знаряддя подібне кинджалу. І б'ються вони пішими, особливо ж ці прибулі (на судах). Вони (Руси ) проїхали море, яке стикається з країною їх, перетнули його до великої річки, відомої під ім'ям Кури, що несе води свої з гір Азербейджана і Вірменії та впадає в море. Річка ця є річка міста Бердаа і її порівнюють з Тигром. Коли вони досягли Кури , вийшов проти них представник Марзубана і заступник його з управління Бердаа. Було з ним три сотні з дейлемітів і приблизно таке ж число волоцюг та курдів. Простий народ втік від страху. Вийшло тоді разом з ними (військо) з добровольців близько 5,000 чоловік на боротьбу за віру. Були вони (добровольці) безтурботні, не знали сили їх (Русів) і вважали їх на одному рівні з вірменами і ромеями. Після того, як вони почали бій, не минуло й години, як Руси пішли на них нищівною атакою. Побігло регулярне військо, а слідом за ним усі добровольці і решта війська, крім Дейлемітів. Воістину, вони встояли деякий час, проте всі були перебиті, крім тих серед них, хто був верхи. (Руси) переслідували тікаючих до міста (Бердаа). Втекли всі , у кого було в'ючна тварина, яка могла відвезти його, як військові, так і цивільні люди, і залишили місто. Вступили в нього Руси і оволоділи ним. "
Чорноморська русь билася в пішому порядку. Билися вони добре й серед ворогів вижили лише кавалеристи, які зуміли втекти.

"Розповів мені Абу-Аббас ібн Нудар, а також деякі з дослідників, що люди ці (Руси) увійшли в місто, зробили в ньому оголошення, заспокоювали мешканців, і говорили їм так:" Немає між нами і вами розбіжності у вірі. Єдине чого ми бажаємо, це влада. На нас лежить обов'язок добре ставитися до вас, а на вас -.... добре коритися». Підступили з усіх навколишніх земель до них (русів) мусульманські війська. Руси виходили проти них і проганяли їх. І бувало не раз так, що слідом за ними (русами) виходили і жителі Бердаа і, коли мусульмани нападали на Русів, вони кричали «Аллах великий» і кидали в них камінням. Тоді Руси звернулися до них і сказали, щоб вони дбали тільки про самих себе і не втручалися б у відносини між владою і ними (русами). І прийняли це до уваги люди, охочі безпеки, головним чином це була знать. Що ж стосується простого народу і більшої частини черні, то вони не дбали про себе, а виявляли те, що у них в душах їх і перешкоджали русам, коли на них вели напад прихильники (війська) влади. Після того як це тривало деякий час, сповістив глашатай Русів: .. «Не повинен залишатися в місті жоден з мешканців його». Дали мусульманам відстрочку на три дні від дня цього оголошення. І вийшли всі, у кого тільки було в'ючна тварина, яка могла відвезти його, дружину і дітей його. Таких було небагато. Прийшов четвертий день, і велика частина жителів залишилася. Тоді Руси пустили в хід мечі свої і вбили багато людей, не злічити числа їх. Коли вбивство було закінчено, захопили вони в полон більше 10 000 чоловіків і юнаків разом з дружинами, жінками та дочками ".
Руси пустили в хід свої мечі. Дуже яскраво собі уявляю.

"Помістили Руси жінок і дітей у фортецю усередині міста, яка була Шахрістан. Розбили табором свої війська і укріпилися. Потім зібрали чоловіків у мечеті соборній, поставили до дверей варту і сказали їм:« Викуповуйте себе » ...
Був у місті християнський писар, людина великої мудрості, на ім'я Ібн Самун; поспішив він з посередництвом між ними.
Зійшовся він з русами на тому, що кожен чоловік з них (мешканців Бердаа) викупить себе за двадцять дирхемів. Згідно з цією умовою, викупили себе найбільш розумні з мусульман, решта відмовилися і сказали: «Єдине чого бажає Ібн Самун це зрівняти мусульман із християнами у сплаті джиз'ї».
Ухилився Ібн Самуна (від переговорів), відклали Руси вбивство цих людей (мешканців Бердаа), тільки з причини жадібності до тих небагатьох цінностей, які вони розраховували отримати з мусульман. Після того, як не випало на долю Русов нічого, піддали вони мечу і вбили всіх до останньої людини, крім невеликого числа тих, хто втік по вузькому каналу, по якому проходила вода до соборної мечеті, і крім тих, хто викупив себе з допомогою багатств своїх. І часто траплялося, що хто-небудь з мусульман укладав угоду з Русом щодо тієї суми, якою він викуповував себе. Тоді Рус йшов разом з ним в його будинок або його крамницю. Коли господар витягував свій скарб і його було більше, ніж на домовлену суму, то не міг він залишатися власником його, хоча б скарб був в кілька разів більше того, на чому вони змовилися. Він (Рус) схилявся до стягнення грошей, поки не розоряв зовсім. А коли він (Рус) переконувався, що у мусульманина не залишилося ні золотих, ні срібних монет, ні коштовностей, ні килимів, ні одягу, він залишав його і давав йому шматок глини з печаткою, яка була йому гарантією від інших. "
Жадібність - не дуже гарна якість. Але шматок глини з печаткою в якості охоронної грамоти мене вразив.

"Таким чином, накопичилося у Русов у місті Бердаа велике багатство, вартість і гідність якого були великі. Оволоділи вони жінками та юнаками, і перелюб чинили з тими і іншими і поневолили їх."
Ух ти.

"Після того, як розміри лиха стали великими, і мусульмани в різних країнах почули про нього, звернулися вони до військового призову. Зібрав Марзубан ібн Мухаммед військо своє, кликнув до населення з закликом, і прийшли до нього з усіх навколишніх земель добровольці. Пішов він (Марзубан) на чолі 30 000 чоловік, але не міг чинити опір русам, незважаючи на велику кількість зібраних їм сил, не міг справити на них навіть сильного враження. Вранці і ввечері він починав бій і повертався розбитим. Продовжувалася війна таким способом багато днів, і завжди мусульмани були переможені."
Це говорить про хорошу військову підготовку русів.

"Коли справа мусульман втомила їх і Марзубан зрозумів становище, звернувся він до вивертів і військової хитрості. Трапилося йому (на користь), що Руси після того, як заволоділи Мерагою, накинулися на плоди, яких було багато сортів, і захворіли. Почалася серед них епідемія, бо в країні Русів дуже холодно і не росте там ніякого дерева, тільки привозять до них невелику кількість плодів з країн, віддалених від них."
Мазурбан почав розмірковувати про військові хитрощі після того, як серед русів спалахнула дизентерія.

"Після того, як велика кількість їх загинула, а Марзубан розмірковував про військову хитрість, йому спало на думку, що зможе влаштувати засідку вночі. Він змовився з військом своїм, що вони перші зроблять напад. Коли ж Руси підуть у контратаку, то він ( Марзубан) звернеться до втечі, а разом з ними побіжать і вони (мусульмани) і цим порушать надію у Русов на перемогу над регулярними військами і мусульманами. Коли ж біжучі пройдуть повз засідку, то Марзубан і військо його нападуть на них (Русов) і закричать домовлений знак засідці. Коли Руси опиняться в середині (між двома мусульманськими загонами), можна буде розбити їх. Після того, як вони приступили до виконання цієї хитрості, Марзубан і його війська виступили вперед. Вийшли і Руси, начальник їх сидів на віслюку; ... вийшли і воїни його і шикувалися для битви ".
Ватажок русів сидів на ослі, мабуть, від слабкості.

"На початку все йшло як завжди. Побіг Марзубан, побігли і мусульмани, і Руси стали переслідувати їх, поки не пройшли місця засідки. Однак воїни Марзубана продовжували бігти. Марзубан потім розповідав, що, коли він побачив своїх людей у ​​такому стані, він закричав і всіляко переконував їх повернутися до битви. Але не зробили вони цього, бо страх опанував їхніми серцями. Тоді він зрозумів, що якщо мусульмани будуть продовжувати свою втечу і далі, то Руси повернуть, і не сховається від них місце засідки і загине тоді вона. Сказав Марзубан: «Повернувся я один з тими, хто пішов за мною: з моїм братом, наближеними моїми, і вирішив я померти мучеником за віру. Тоді засоромилися велика частина дейлемітів і вони повернулися, ми знову напали на Русів і закричали (домовлений знак. ) засідці. Вийшли тоді ті, хто був позаду Русів, ми встояли в битві з ними і вбили з них 700 чоловік. Серед убитих був і начальник їх. Вцілілі (з них) пішли до фортеці, де вони поселилися і куди звезли у великій кількості їжу і багато запасів і де помістили вони своїх бранців і своє майно».
Видно справжніх фахівців. За будь-яких обставин руси продовжували робити свою справу.

"У той час як Марзубан перебував з русами в стані війни і не міг взяти їх військовою хитрістю, а тільки облогою, прийшла до нього звістка про виступ Абу-Абдуллаха Хусейн ібн Сайда ібн Хамдана у Азербейджан, про прибуття його в Сальмас і про з'єднання його з Джафаром ібн Шаку курдів, який був на чолі хадаянітських загонів. Марзубан змушений був залишити проти Русів одного зі своїх воєначальників на чолі 500 дейлемітів, 1500 курдських вершників і 2000 добровольців, а сам вирушив у Авран, де і зустрів Абу-Абдуллаха ...
Не припиняли війська Марзубана війни з русами і облоги до тих пір, поки останні не були остаточно стомлені. Трапилося, що і епідемія посилилася. Коли помирав один з них, ховали його, а разом з ним його зброю, плаття і знаряддя, і дружину або кого-небудь іншого з жінок, і слугу його, якщо він любив його, згідно з їх звичаєм. Після того, як справа Русів загинула, потривожили мусульмани могили їх і витягли звідти мечі їх, які мають великий попит і в наші дні, з причини своєї гостроти і своєї переваги."
Як ховали - в землю? Не обов'язково, могли і спалювати. Особливо, під час епідемії. Ми пам'ятаємо, що після спалення насипався пагорб. А мечі, вони ж залізні, цілком могли зберегтися.

"Коли зменшилася кількість Русів, вийшли вони одного разу вночі з фортеці, в якій вони перебували, поклали на свої спини все що могли зі свого майна, коштовностей і прекрасного сукна, решту спалили. Погнали жінок, юнаків та дівчат стільки, скільки хотіли, і попрямували до Кури. Там стояли напоготові судна, на яких вони приїхали зі своєї країни; на суднах матроси і 300 чоловік Русів, з якими поділилися вони частиною своєї здобичі і поїхали. Бог врятував мусульман від справи їх "..
Виходить, що мусульман врятувала дизентерія.

"Чув я від людей, які були свідками цих Русів, дивовижні розповіді про хоробрість їх і про зневажливе їх відношення до зібраних проти них мусульманам. Один з цих сюжетів був поширений в цій місцевості, я чув від багатьох, що п'ять людей Русов зібралися в одному з садів Бердаа; серед них був безбородий юнак, чистий особою, син одного з їхніх начальників, а з ними кілька жінок-полонянок. Дізнавшись про їх присутність, мусульмани оточили сад. Зібралося велике число дейлемітів та інших, щоб битися з цими п'ятьма людьми ...
Вони намагалися отримати хоча б одного полоненого з них, але не було до них підступу, бо не здавався ні один з них. І до тих пір не могли вони бути вбиті, поки не вбили в кілька разів більшу кількість мусульман.
Безбородий юнак був останнім, що залишилися в живих. Коли він помітив, що буде взятий в полон, він виліз на дерево, яке було близько від нього, і завдавав сам собі удари кинджалом своїм у смертельні місця до тих пір, поки не впав мертвим. "
Ви пишаєтеся? Я пишаюся.

Ще про руських купців і слов'ян.

ІБН ХОРДАДБЕХ (1Х-Х ст)
"Що ж стосується до руських купців - а вони вид слов'ян, - то вони вивозять боброве хутро і хутро чорної лисиці і мечі з найвіддаленіших (частин) країни Слов'ян до Румськго моря, а з них (купців) десятину стягує цар Рума (Візантії), і якщо вони хочуть, то вони відправляються по ..., річці Слов'ян, і проїжджають протокою столиці Хазар, а десятину з них стягує їх (Хазар) правитель. Потім вони відправляються до Джурджанського Моря (Маре hyrcanium-caspium) і висаджуються на якому завгодно березі. І діаметр цього моря 500 фарсангів, іноді вони привозять свої товари на верблюдах з Джурджана до Багдада, де перекладачами для них служать слов'янські раби. І видають вони себе за християн і платять Джізі".
Цілком узгоджується з попередніми повідомленнями. Єдиний момент - руси і слов'яни вже як би одне ціле.

"... І вони (угорці) перемагають слов'ян і завжди беруть гору над слов'янами і розглядають їх (як джерело) рабів. І угорці - вогнепоклонники і ходять до гузів, слов'ян і русів і беруть звідти бранців, везуть в Рум (Візантію) і продають.
 ... І постійно нападають на слов'ян, і від угорців до слов'ян два дні шляху ... І на крайніх межах слов'янських є місто, що зветься Вантит ... І між печенігами і слов'янами два дні шляху по бездоріжжю, і цей шлях (проходить) через джерела і дуже лісисту місцевість. І країна слов'ян рівна, рясніє деревами, і вони живуть здебільшого серед дерев. Рису у них немає, і немає засіяних полів. Є у них хатини, зроблені з дерева. Багато там меду, так що з одного вулика виходить 50, 60 або 100 манів меду. І розводять вони свиней, і мають вони стада свиней, так само як ми маємо стада баранів. І якщо вмирає у них будь-яка людина, її спалюють. І якщо вмирає у них жінка, то жінці тій ріжуть обличчя ножем. І коли спалюють небіжчика, на другий день приходять на це місце, збирають його попіл, кладуть його в мішок і залишають на вершині пагорба. Коли мине рік після смерті (покійника), готують багато меду, збирається вся родина (ахл-е байт) небіжчика на цьому пагорбі, п'ють мед і поминають його. Вони шанують бика, і велика частина їх посівів з проса. І коли приходить час жнив, все те зерно кладуть у ківш, потім піднімають голову до неба і кажуть: "Це дав ти нам у цьому році, зроби нас рясними і в наступному ...". І напій їх робиться з меду. І на струнних інструментах вони грають при спалюванні мертвого і кажуть: "Ми веселимося, бо милість божа зійшла на нього". І коней у них мало. Одяг їх - сорочка і високі чоботи. Взуття їх подібне довгим табарістанським чоботям, які носять жінки Табарістану. І засоби існування у них не дуже рясні. Зброя, якою вони б'ються, - дротики, щити, стріли і списи. І глава їх носить корону, і всі вони шанують його і коряться йому, і перший з їх голів (вождів?) Зветься свіет-малік, а його заступник - свіх. Столичне місто його називається Джарват. Щомісяця протягом трьох днів у цьому місті відбувається базар, на якому всяку всячину продають і купують. І в них є звичай будувати фортеці. Кілька людей об'єднуються, щоб будувати укріплення, так як угорці на них постійно здійснюють напади і грабують їх. Угорці приходять, а слов'яни замикаються в ці укріплення, які побудували. Взимку здебільшого вони знаходяться в замках і фортецях, а влітку в лісах. У них багато рабів. Якщо схоплять злодія, забирають його майно, а його самого потім відсилають на околицю країни і там карають. І між ними розвинуті перелюби, і якщо жінка полюбить чоловіка, то зближується з ним, і коли він бере собі дружину, якщо вона виявиться дівою, то робить її дружиною, якщо ж ні, то продає і каже: "Якщо б в тобі був прок, то зберегла б себе ...". Якщо ж, ставши дружиною, віддається перелюбству, то (чоловік) вбиває її, не беручи вибачень. У них багато напоїв з меду. Є в них люди, які мають у себе 100 великих глеків медового напою ".
Зверніть увагу, серед зброї слов'ян відсутні мечі - візитна картка русів. Хоча начебто сусіди.

На Ібн Хордадбеха посилається ще кілька арабських авторів, а якщо не посилаються, то аналіз показує, що у нього просто списували. За останні роки серед сходознавців, особливо польських і чеських, встановилася думка, що всі або принаймні більшість звісток арабсько-перських авторів раннього часу відносяться до західних слов'ян. Ленінградський історик Вілінбахов висунув теорію про те, що відомості східних авторів про русів відносяться до західних слов'ян. У сенсі, говорячи про русів, вони описували західних слов'ян. Дунайська Русь. Деякі говорять, що країна була слов'янською, а торгівлею за традицією заправляли руси.

Категорія: Східні джерела | Додав: Mak7t | Теги: Арабські джерела
Переглядів: 2265 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: